در پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت صنعتی عنوان شد: ضرورت فرهنگ سازي و پياده سازي مولفه هاي بنيادین صنعت 4.0 در مديريت و جهش توليد
دوشنبه,08 دی, 1399

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، روز نخست پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت صنعتی با همکاری "سازمان مدیریت صنعتی" و "انجمن علمی مدیریت صنعتی" بصورت وب کنفرانس برگزار شد.

سخنرانی وزیر صنعت، معدن و تجارت

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت امنیت ملی را درگرو قدرت اقتصادی دانست و آمادگی این وزارتخانه را برای ورود شرکت‌های بزرگ و توانمند به حوزه مسئولیت های اجتماعی اعلام کرد.

علیرضا رزم‌حسینی در پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت صنعتی با اشاره به موضوع ریشه‌ای فرهنگ توسعه، بیان کرد: نوع نگاه کارگزاران و مسئولین کشور به موضوع توسعه و آبادانی در رشد همه جانبه کشور تأثیر گذار است.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به شاخص‌های روز دنیا در حوزه توسعه، تصریح کرد: نگاه کارگزاران باید برای نیل به توسعه، پیشرفت و آبادانی متحول شود، تأکیدات دین مبین اسلام نیز در حوزه توسعه مؤید همین موضوع می‌باشد.

وزیر صمت امنیت ملی را در گرو قدرت اقتصادی دانست و گفت: قدرت اقتصادی بستگی به نرخ تورم، رشد تولید سرانه، توزیع عادلانه ثروت میان مردم دارد که توزیع عادلانه ثروت در واقع مؤید فرصت‌های مساوی برای کارآفرینی و تولید ثروت است.

رزم‌حسینی همچنین شاخص‌های امید به زندگی، میزان تولیدات فرهنگی، تامین اجتماعی، تامین زیرساخت ها، ارتباطات و شبکه‌های ارتباطی و امنیت غذایی را از دیگر پارامترهای رسیدن به قدرت اقتصادی دانست.

وی همچنین رسیدن به قدرت اقتصادی را سبب حفظ سرمایه های اجتماعی و انسانی، حفظ نخبگان، رضایتمندی مردم و نقش آفرینی بیشتر در منطقه و جهان توصیف کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سلطه ناپذیری با رسیدن به قدرت اقتصادی میسر خواهد شد و بدون قدرت اقتصادی نمی‌توان قدرت دفاعی نیز داشت.

رزم حسینی همچنین یادآوری کرد که فرهنگ دینی و اسلامی ما نیز به تغییر نگاه و تولید فرهنگی برای ریشه‌کنی فقر، خلق ثروت و کارآفرینی در جهت نیل به اهداف توسعه تاکید دارند.

وی با بیان اینکه زیرساخت ها در کشور به خوبی مهیا شده است، گفت: در این راستا باید از سرمایه‌های انسانی و اجتماعی حداکثر استفاده را برد و رشد اقتصادی باید پویا باشد که رسیدن به این هدف به تغییر نگاه وابسته است.

وزیر صمت همچنین یادآوری کرد: رهبر معظم انقلاب نقطه قوت و عامل مهم سلطه و نفوذ ناپذیری را همین اقتصاد قوی توصیف کرده است که تمسک به این فرهنگ سبب ترویج فرهنگ کارآفرینی خواهد شد.

رزم حسینی همچنین از مسئولین همایش خواست که در نشست بعدی بیانیه گام دوم انقلاب را در دستور کار خود قرار دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیاده سازی مدل توسعه قلعه گنج در خراسان رضوی که مورد تقدیر رهبری نیز قرار گرفت از آمادگی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای پیاده سازی این الگو با استفاده از ورود شرکت‌های بزرگ و توانمند به حوزه مسئولیت های اجتماعی خبر داد.

رزم حسینی تاکید کرد: از ظرفیت ها و توانمندی های ۲۰۰ شرکت نامدار و موفق برای توسعه متوازن در کشور استفاده خواهیم کرد و این موضوع را در دستور کار داریم.

وی اولویت این وزارتخانه را معیشت مردم دانست و گفت: در راستای عرضه و فراوانی کالا تلاش می‌کنیم که ابلاغیه های جدید ستاد اقتصادی دولت این بستر را نیز فراهم آورده است.

وزیر صمت همچنین بیان کرد: در چند ماه اخیر در حوزه تولید در اقلام و کالاهای منتخب با افزایش روبرو بوده ایم که افزایش تولید در خودرو و لوازم خانگی از آن جمله است.

سخنرانی رییس کنفرانس بین المللی مدیریت صنعتی

 

بنا به این گزارش، در ابتدای کنفرانس عادل آذر، رییس کنفرانس بین المللی مدیریت صنعتی و رئیس انجمن علمی مدیریت صنعتی ایران، ضمن بیان گزارشی از برگزاری این کنفرانس به تشریح فراگیر بودن مفهوم صنعت پرداخت.

 وی با ارائه آمار رشد اقتصادی سه سال گذشته کشور از مرجع رسمی مرکز آمار به تفکیک سه زیرگروه صنعت و معدن، خدمات و کشاورزی،  وضعیت اقتصادی کشور را تشریح نمود.

رئیس انجمن علمی مدیریت صنعتی گفت: در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده است که نرخ رشد اقتصادی 8 درصد و نرخ  تورم سالانه 8.8 درصد و بیکاری 10.2 در صد باشد که محقق نشده است.

عادل آذر جمع حاضر در کنفرانس را خبره ترین و دانشی ترین جمع مدیریتی امکان پذیر در کشور نامید و اظهار داشت: آسیب شناسی  جایگاه صنعت در اقتصاد کشور باید در این کنفرانس مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه طوفان فناوری های نوظهور در راه است خواستار تبیین میزان آمادگی صنعت برای به تراز رساندن کشور شد و افزود: نه تنها باید آمارهای منفی را جبران کنیم بلکه باید در این طوفان دوام آورده و در جهان نقش آفرینی کنیم.

رئیس انجمن علمی مدیریت صنعتی، زنجیره تامین و تاب آوری را از جمله موضوعات مهم کنفرانس بین المللی مدیریت صنعتی  دانست و خاطر نشان کرد: آثار فرهنگی و اخلاق حرفه ای، نقدینگی و تامین منابع،  و تصمیم گیری در شرایط کنونی از دیگر موضوعات کنفرانس هستند.

سخنرانی مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

 

ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی و دبیرعلمی پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت صنعتی در این کنفرانس ضمن ارایه گزارشی از ساختار علمی کنفرانس، تعداد مقالات دریافتی را 190 و تعداد مقالات پذیرفته شده را 45 عنوان ذکر نمود که در زمینه موضوعاتی همچون فضای کسب و کار در پرتو تحولات نوظهور؛ جهش تولید و بهره وری در ظرفیت کسب وکار؛ مدیریت صنعتی در شرایط پیچیده کسب وکار و مدیریت زنجیره تأمین و نوسازی صنعت در عصر دیجیتال نوشته شده اند.

کیانی بختیاری در بخش دوم سخنان خود به موضوع مديريت در انقلاب صنعتي 4.0 پرداخت. وی با بیان این نکته که بسياري از نظريه‌هاي جهاني مديريت در عصرانقلاب‌های صنعتی 2 و 3 خلق شده‌اند و براي مديريت در انقلاب صنعتي چهارم و سازمان‌هاي نسل 4 تناسب ندارند، گفت: به نسل جديدي از نظريه‌هاي مديريتي و مديران نياز است كه بتوانند سازمان‌ها را در انقلاب صنعتي چهارم هدايت كنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ضمن برشمردن مولفه های بنیادین در انقلاب چهارم صنعتی، به بیان برخي تغييرات پارادايمي در مديريت با ظهور صنعت 4.0 پرداخت.

وی ظهور نسل جديد فناوري‌ها، الزامات مديريتي همچون تبديل شدن مديران به افرادي آگاه به فناوري و پررنگ شدن نقش مديريت استعدادهاي فناورانه را از جمله این تغییرات عنوان نمود.

 مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی، تغيير فرهنگ كار و ورود نسل جديد به بازارهای كار بین المللی با دلبستگي سازماني كمتر، مهارت های فناوری و انتظارات بيشتر همراه با الزامات مديريتي همچون مديريت اقتضايي منابع انساني همچنین تغيير الگوهاي كاري همچون افزايش تقاضا براي مشاغل انعطاف‌پذير، دوركاري، مشاغل خودمختار، تعادل بيشتر بين كار و زندگي همراه با الزامات مدیریتی همچون طراحي جديد شغل، طراحي نوظهور محيط‌هاي كاري و طراحي جديد زمان‌هاي كاري را از جمله دیگر تغییرات پارادایمی عنوان نمود.

کیانی بختیاری تبديل شدن نوآوري به پارادايم اصلي كسب‌وكار همچون تغيير مدل‌هاي كسب‌وكار، تغيير الگوهاي حكمراني سازماني را نیازمند الزامات مديريتي همچون رهبري نوآوري، بازطراحي مدل كسب ‌و كار و طراحي و مديريت شكل‌هاي نوين سازماني دانست.

وی تأثير صنعت 4.0 بر نوآوري و مدل‌هاي كسب‌وكار را افول نوآوري‌هاي راديكال و ظهور نوآوری خدمت افزا عنوان نمود و اظهار داشت: عصر طلايي نوآوري‌هاي راديكال در قرن 21 به سر رسيده است. نوآوري‌هاي امروزي بيشتر از جنس نوآوري‌هاي تدريجي و ساختاري، و در خوش‌بينانه‌ترين حالت نوآوري‌هاي تحول آفرین هستند و به ‌ندرت شاهد نوآوري‌هاي راديكال هستيم و خواهيم بود و در دنياي كسب‌وكار، نوآوري‌ها بيشتر از جنس نوآوری های خدمت افزا هستند.

دبیرعلمی پنجمین کنفرانس بین المللی مدیریت صنعتی در خصوص ساختار کسب و کار پلتفرمی اظهار داشت: پلتفرم‌ها با تسهیل تراکنش‌ها ارزش ایجاد می‌کنند، درحالی‌ که کسب ‌وکارهای خطی با تولید کالا یا خدمات، این کار را صورت می دهند.   

کیانی بختیاری مديريت زنجيره تامين 4.0 را مديريت زنجيره تأمين از ابتدا تا انتها؛ يعني از تأمين موارد اوليه تا رسيدن محصول به دست مشتري و خدمات پس از فروش عنوان نمود و نیز دانستن اينكه هر يك از اجزا، قطعات و محصولات در هر لحظه از زمان توليد تا مقصد نهايي و حتي پس از آن در چه مكاني هستند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ضمن توضیح کارآیی عملیاتی اینترنت اشیای صنعتی در زنجيره تامين مثال هایی واقعی از کاربرد بلاکچین در زنجیره تأمین را بیان نمود.

وی در ادامه به تأثير صنعت 4.0 بر خلق شكل‌هاي جديد سازماني شامل سازمان شبكه‌اي، سازمان هوشمند، سازمان دوسوتوان و سازمان خود‌طراح پرداخت.

کیانی بختیاری در خصوص جهش توليد سنتي اظهار داشت: در تولید سنتی جهش به كمك همپایه سازی صنعتی صورت می گیرد که روشی براي رسیدن به سطحی از کیفیت و استاندارد است که کشورهای رقیب به آن دست یافته اند و ضمن جبران عقب ماندگی ها موجبات پیشی گرفتن را هم فراهم می کند و در صنايع با اصالت بالا و چرخه عمر طولاني نظیر صنعت خودرو،  فولاد، نساجي، دارو و ... کاربرد داد.

وی افزود: تاثير صنعت 4.0 بر جهش توليد مدرن به کمک حرکت یا پیشرفت جهش وار صورت می گیرد و در صنايع با اصالت كم و چرخه عمر كوتاه و ارزش افروده بالا نظیر صنايع پيشرفته، تراشه هاي حافظه، تلفن همراه، بيوتكنولوژي، نانوتكنولوژي، مواد پيشرفته و ... حائز اهمیت است.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در پایان سخنان خود بر ضرورت توجه سازمان ها برای باز  پیکره بندی ساختاری و شایستگی ها، حرکت اقتصاد جهانی به سوی مديريت 4.0 ، کسب و کارهای پلتفرمی، خدمت افزا، نوآوری های تحول آفرین، مديريت شبكه اي،  سازمان هاي خود طراح، هوشمند، مديريت دوسو تواني و چند ساحتي، آموزش هاي انبوه، آنلاين و باز، مشاوره هاي جمع سپاري شده و نوآوري باز و... همچنین ضرورت سياستگذاري، برنامه ريزي، فرهنگ سازي و پياده سازي مولفه هاي بنيادین صنعت 4.0 در مديريت و جهش توليد به كمك مديريت مدرن و درهم آميزي فناورهاي نوظهورصنعت 4.0 تاکید نمود.

 

 

1 - 50 Next
خانه