دردومین روز چهاردهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی مطرح شد:راهکارهای تحقق و توسعه موج چهارم صنعت و جامعه 5 در کشور
چهارشنبه,26 دی, 1397

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، دومین روز "چهاردهمین کنفرانس توسعه منابع انسانی" ، 26 دی ماه  با موضوع "سرمایه انسانی و تحول دیجیتال (HRM 4.0)"  در ساختمان  شماره 2  این سازمان برگزار شد.

بنا به این گزارش، روز دوم کنفرانس به برپایی کارگاه های آموزشی تخصصی، میزگردهای تخصصی، نمایشگاه حرفه ای، رویدادهای نوآورانه و کلینیک مدیریت منابع انسانی اختصاص داشت

 

ازجمله پنل های برگزار شده در روز دوم، پنل تخصصی سرمایه انسانی و تحول دیجیتال بود  که با حضور ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی و رئیس کنفرانس، امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، کیومرث اشتریان دبیر کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک نهاد ریاست جمهوری، منوچهر منطقی رئیس مرکز ملی فضایی ایران و حمیدرضا شفیع پور معاون پروژه های فاوا شرکت مگفا برگزار شد،

در این پنل تخصصی ابوالفضل کیانی بختیاری ضمن بیان تاریخچه شکل گیری انقلاب چهارم صنعتی ویژگی ها و مولفه های آن را تشریح نمود.

وی با برشمردن اهمیت و توضیح برخی از فناوری های انقلاب صنعتی چهارم یادآور شد: کشورهای جهان در زمینه انقلاب صنعتی چهارم سیاستگذاری های مختلفی دارند و درزمینه استراتژی، سنجش میزان آمادگی و سرمایه‌گذاری بسیار فعال هستند.

کیانی بختیاری مهارت ها و شایستگی های منابع انسانی در انقلاب صنعتی چهارم را حل مسائل پیچیده، تفکر انتقادی، خلاقیت، مدیریت نیروی انسانی، تعامل با دیگران، هوش هیجانی، قدرت تصمیم گیری، خدمات محوری، مذاکره و علوم و فنون شناختی عنوان کرد.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی پارادایم "جامعه 5 (Society 5.0)" بعنوان رویکرد جدید پس از انقلاب صنعتی چهارم پرداخت و زیرساخت ها و الزامات مهم مدیریت منابع انسانی در جامعه 5 را تشریح کرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، هدف غایی در رویکرد جامعه 5 را که بر مبنای "رایانش شناختی" و "اینترنت افراد" پایه گذاری شده است، "رفاه اجتماعی"  و توسعه مسئولیت های اجتماعی سازمانی و شرکتی عنوان نمود.

کیانی بختیاری با اشاره به ضرورت آماده سازی کشور برای مواجهه، پذیرش و توسعه موج چهارم صنعت و جامعه 5 ، اظهار داشت: برای تسهیل پذیرش و توسعه این رویکرد 5 دیوار و مانع باید فرو ریخته شود که عبارتند از "تفکر دولتی"، "قوانین بازدارنده"، "موانع نوآوری فناورانه"، "عدم تعهد منابع انسانی" و "پذیرش کاربران".

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ، تاکید نمود: سازمان ها باید خود را برای مشاغل جدید همچون متخصص داده کارکنان، یکپارچه سازی هوش مصنوعی، عامل ایجاد ارزش و ... آماده نمایند.

در ادامه، اعضای پنل در خصوص موضوع سرمایه انسانی و تحول دیجیتال به بیان نظرات خود پرداختند و  جمعبندی نکات مطرح شده به این شرح است: 1- برای تحقق و توسعه  موج چهارم و جامعه 5 در کشور علاوه بر ایجاد زیرساخت فیزیکی باید به 3 مولفه ، فناوری؛ استعداد و روامداری در یک جامعه باز، دارای سرمایه های انسانی با ذهن باز و حرکت به سوی جامعه ای خلاق مبتنی بر مشارکت حداکثری بویژه پذیرش بانوان و نیز پذیرش میزانی از تبعیض مثبت توجه نمود. 2- مدیران منابع انسانی در عصر تحول دیجیتال باید مهارت هایی همچون فهم روش شناسانه و توان گفت و گوی میان رشته ای داشته باشند و مهارت هایی همچون فهم موضوع گسست، ماهیت غیرمتمرکز جهان جدید و فهم تضارب را کسب نمایند. 3- برای تحقق موج 4 و 5 صنعت باید از همپایه سازی فناوری ها اقدام نمود. 4- با تلفیق دانش و تجربه می توان زمینه دسترسی را برای توسعه نوآوری مهیا نمود. 5- واحدهای منابع انسانی می توانند با مدیریت تضادها میان تیم های دانشی و دارای تجربه ایفای نقش نمایند. 6- ایجاد شرایط لازم برای ترمیم و مدیریت شکست های فناورانه از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

1 - 50 Next
خانه