Skip Navigation LinksAss

 • آشنایی
 • فرآیند
 • منافع ارزیابی
 • نمونه گزارشات
 • ثبت نام ارزیابی
 • مشتریان


 

آشنایی با متدولوژی ارزیابی به روش xQ ( Execution Quotient )

 

 اغلب ارزیابی ها در علوم مدیریت، به مثابه آینه ای عمل می کنند تا مدیران شاهد نقطه قوت ها و ضعف های خویش باشند و با تعیین موقعیت (Positioning)، استراتژی تصحیح و یا تثبیت را برای آینده کسب و کار خود انتخاب کنند. یکی از مهمترین ارزیابی ها که کمک شایانی به مدیران می نماید تا تصویری درست و بی غرض از نحوه کار کردن خود بیابند، ارزیابی توان اجرایی می باشد. ارزیابی که به خوبی نمایان می سازد چگونه فضایی برای اجرای درست امور ایجاد شده است، تا چه حد تیم های کاری برای اجرای خوب امور تنظیم می باشند و از چه تعداد مجری خوب در سازمانتان بهره مند می باشید.  

این ارزیابی خدمتي است، كه تصویری شفاف از ميزان تمركز و هم افزایی موجود و یا بهبود یافته برای انجام کارها ارائه می دهد. تمرکز و هم افزایی کاری ایجاد شده توسط مدیران ( مدیران ارشد تا سطح سرپرستی) برای دستیابی به مهمترین اهداف که باید آن را قدرت واقعی سازمان های برنده دانست.

در این متدولوژی، شاخص های میزان تمرکز کاری و هم افزایی کار اندازه گیری می شود که باعث می شود سازمان تصویری واقع بینانه از نحوه اجرای کارها توسط همکاران خود بدست آورد.

 

مقدار شاخص های اجرا  بین 0 الی 100 بوده((0≤xQ≤100  و متوسط درصد تمرکز و هم افزایی در لایه های فردی، تیمی و سازمانی را معین می سازد.


 این که مدیران ارشد بدانند بطور میانگین، افراد، تیم های کاری و کل سازمان تحت امرشان، چقدر از تمرکز کاری برخوردارند و چند درصد می توانند برای پیشبرد امور کاری،  هم افزائی ایجاد کنند، بسیار حائز اهمیت است.

برای اغلب مدیران مبرهن است که اجرای ضعیف کارها ، باعث افزایش هزینه­ ها شده و همین امر، ریسک سازمان را در شرایط اقتصادی سخت، بسیار افزایش می دهد. افزایش توان اجرایی، ضمانتی است برای کاهش ریسک ناشی از افزایش هزینه­ های عملیات در تمامی سازمان­ها.ارزیابی این فرصت را به وجود  می آورد که همه افراد سازمان به تصویری واضح از آنچه که « کار کردن » می نامند دست یابند و طریقه کاری خود را مشاهده نمایند. این ارزیابی در کوتاه ترین زمان ممکنه اتفاق می افتد. دانستن موارد زیر برای انجام یک ارزیابی موفق حائز اهمیت می باشد:

 

 • زمان ارزیابی  برای سازمان های کوچک و متوسط حدود 45 روز با اختصاص حدود یک هفته کاری برای انجام ارزیابی در محل و حدود یکماه برای تهیه گزارشات تحلیلی و ارائه آن .
 • برای سازمان های  بزرگ حدود 65 روز با اختصاص حدود دو هفته برای ارزیابی در محل و حدود 50 روز برای تهیه و ارائه گزارشات تحلیلی و ارائه آن.    
 • ارزیابی براساس پرسشنامه بین المللی 27 پرسشی مورد تایید می باشد که بطور اختصاصی برای کشورمان تنظیم شده است. تکمیل پرسشنامه توسط ارزیابی شوندگان حدود 20 دقیقه زمان می برد.
 • هزینه ارزیابی و گزارش های تحلیلی، بسته به نوع سازمان، تعداد بخش ها و پرسنل محاسبه و اعلام می شود.
 •  قابل ذکر است ارزیابی ها و گزارش های تحلیلی در سازمان مدیریت صنعتی، زیر نظر گروه تخصصی مهندسی اجرا انجام شده و دارای اعتبار علمی می باشد.

 

فرآیند ارزیابی در چند گام ساده و به شرح زیر امکان پذیر است:

 1. ارسال درخواست به گروه تخصصی مهندسی اجرا و یا ثبت نام در سایت.
 2. برقراری ارتباط کارشناسان ارزیاب با سازمان متقاضی و دریافت اطلاعات لازمه. s-17.jpg
 3. تشکیل کمیته ارزیابی در سازمان متقاضی، توسط کارشناس ارزیاب .
 4.  تبیین دستور جلسه اقدامات مقتضی برای ارزیابی.
 5. برگزاری جلسات آموزشی مرتبط.
 6. انجام ارزیابی.
 7. تهیه گزارش ها.

منافع حاصل از ارزیابی

از آنجا که مهارت اجرا، یکی از عوامل اصلی کسب نتیجه می­باشد، لذا سنجش این مهارت باعث مي­شود:

 

1.        سازمان ها، از توزیع رفتار اجرایی کارکنان خود که امکان کسب نتیجه در تمامی لايه هاي دروني به نمایش می گذارد، مطلع شوند. يعني همان الگويي كه در رفتار كاري تمامي دستگاه ها و سازمان­هاي برنده (Winner Org.) در جهان قابل مشاهده است. 


s-19-1.jpg

 

2.        سازمان ها از جایگاه توان اجرایی خود در مقایسه با متوسط جهانی صنف خود و 10 شرکت هم صنف و برتر در جهان آگاه خواهند شد.

s-19-2.jpg

بطور مثال در نمودار فوق، توان اجرایی نیروگاه ارزیابی شده ایرانی، عدد 45 را نشان می دهد در حالیکه متوسط صنعت نیروگاهی در دنیا 56 درصد بوده و 10 نیروگاه برتر جهان (مانند برق آلستوم فرانسه) از توان اجرایی 77 درصد برخوردارند. همین نمودار ساده نشان می دهد که اگر نیروگاه ایرانی مورد ارزیابی شده بخواهد در حد متوسط جهانی هم کار کند نیازمند بهبود می باشد.  

 

3.       اطلاع از صرف وقت سازمان ها بر روی مهمترین اهداف، همیشه مورد توجه مدیران ارشد می باشد. سازمان هایی که وقت خود را در مسیری غیر از اهداف بشدت مهم، هدر می دهند ، بی تردید در نتیجه مطلوب گرفتن چالش خواهند داشت.  با انجام ارزیابی توان اجرایی می توانید از نحوه صرف وقت سازمان خود مطلع شوید.

s-20-1.jpg

4.        اطلاع یافتن از مهمترین موانع اجرا از دید منابع انسانی خود نیز فرصتی است که اشتباهات اجرایی تصحیح شود. ارزیابی توان اجرایی این فرصت را به شما خواهد داد.

s-20-2.jpg

 و ده ها گزارش مفید دیگر که با انجام ارزیابی توان اجرایی بدست خواهید آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر با دفتر گروه تخصصی مهندسی اجرا تماس حاصل فرمایید.

s-21-1.jpgشركت دارو سازي اكسير

 

شرکت داروسازی اکسیر در سال 1363 در زمینی به وسعت 36 هکتار با زیر بنایی بیش از 60،000 متر مربع تاسیس و در سال 1373 با راه اندازی کارخانه در شهرستان بروجرد واقع در استان لرستان به بهره برداری رسید. این شرکت با هدف تامین نیازهای دارویی کشور در بالاترین سطح کیفی منطبق با استانداردهای بین المللی، خطوط تولید، فرمولاسیون و مراحل کنترل کیفیت خود را راه اندازی شده است. 

شرکت داروسازی اکسیر یکی از بزرگترین تولید کنندگان دارو در ایران می باشد که در سال 1378 به لیست شرکتهای بازار بورس ملحق گردید .s-21-2.jpg

این مجموعه، مجهز به ماشین آلات مدرن و تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته بوده و بیش از 180 نوع فرآورده های دارویی در دوزهای متفاوت و اشکال گوناگون مانند قرص، کپسول، شربت، پودر برای تهیه سوسپانسیون خوراکی، آمپول و  ویال تولید و به بازار عرضه می نماید.


 مشخصات کلان شرکت در هنگام ارزیابی توان اجرایی :

 

 •  نوع شرکت : دولتی
 • تولید کننده
 • تعداد پرسنل : حدود 600 نفر
 • تعداد نفرات شرکت کننده در ارزیابی : 198 نفر
 • ارزیابی به روش xQ
 • شاخص متوسط توان اجرایی اکسیر : 44 از 100
 • شاخص توان اجرای متوسط صنعت دارو سازی در جهان : 63 از 100
 • شاخص توان اجرایی 10 شرکت برتر داروسازی جهان : 84 از 100

 

نکته مهم: شرکت معظم اکسیر با توان اجرایی حال حاضر خود، نقش بسزایی را تا کنون ایفا نموده استs-21-3.jpg. حال اگر این شرکت از توان اجرایی بیشتری برخوردار گردد بی تردید دستاوردهای گسترده تری برای صنعت داروسازی کشور خواهد داشت.s--22.jpgs-23-1.jpgشركت مدیریت توليد برق شهيد محمد منتظري اصفهان

 

نيروگاه شهيد محمد منتظری در شمال اصفهان جنب پالايشگاه در زمينی به وسعت ۲/۲ ميليون متر مربع احداث گرديده است . اين نيروگاه دارای هشت واحد ۲۰۰ مگاواتی مجموعا به ظرفيت توليد ۱۶۰۰ مگاوات در ساعت می باشد.s-23-2.jpg

قرارداد احداث چهار واحد از اين نيروگاه در سال ١٣٥٧ بين شركت توانير و شركت تكنوپروم اكسپورت شوروی سابق منعقد وعمليات نصب آن آغاز گرديد. واحد یک و دو در سال ١٣٦٣ ،واحد سه در سال ١٣٦٤ ،واحد چهار در سال ١٣٦٨،واحدهای 5و6 در سال 77و واحدهای 7و8 درسال 78 به شبكه برق كشور پيوست. طرح توسعه نيروگاه نيز كه قرارداد آن در سال ١٣٦٨ با شركت مزبور منعقد گرديد شامل چهار واحد، مشابه واحدهای قبلي است. از ويژگي های بارز اين نيروگاه استفاده از سيستم برجهای خنك كننده خشك (هلر) می باشد كه مصرف آب نيروگاه را به حداقل رسانده است.

نیروگاه شهید محمد منتظری و همچنین شرکت مدیریت تولید برق شهید محمد منتظری در اویل سال ۱۳۹۰ در راستای اصل ٤٤ قانون اساسی به شرکت پرشیان فولاد واگذار شد.

 

مشخصات کلان شرکت در هنگام ارزیابی توان اجرایی :

 •  نوع شرکت : خصوصی
 • تعداد پرسنل : حدود 1000 نفر
 • تعداد نفرات شرکت کننده در ارزیابی در سطح مدیران وکارشناسان : 107 نفر
 • ارزیابی به روش xQ1 و xQ2
 • شاخص متوسط توان اجرایی کل نیروگاه : 45 از 100
 • شاخص توان اجرای متوسط صنعت انرژی در جهان : 56 از 100
 • شاخص توان اجرایی 10 شرکت برتر تولید انرژی جهان : 77 از 100

 

 

نکته مهم: این نیروگاه که در حال حاضر نقش کلیدی در تامین انرژی استان اصفهان و کشور دارد، قصد دارد با افزایش توان اجرایی، پارادایم جدیدی در مدیریت نیروگاهی را به نمایش بگذارد.s-23-3.jpg
s-24.jpg

 

ارزشمند بودن گزارش های ناشی از ارزیابی و صحت و دقت آن در ارائه یک تصویر واقعی از شیوه اجرایی سازمان ها امری ست که امروزه بطورفراگیر مورد استقبال قرار گرفته است:

 نود درصد ( 90%)  از پانصد (500)  شرکت منتخب مجله اقتصادی فورچون از این مدل برای توسعه فعالیت ها و اقتصاد خود استفاده نموده اند:

s-26-1.jpg 


در سطح منطقه خاورمیانه  نیز سازمان های نام آشنایی از این مدل استفاده و توان اجرایی خود را ارزیابی نموده اند:

s-26-2.jpg