حرکت اقتصاد جهانی به سوی حکمرانی شرکتی در انقلاب صنعتی چهارم
 

حرکت اقتصاد جهانی به سوی حکمرانی شرکتی در انقلاب صنعتی چهارم

سازمان ها و شرکت ها ناچارند نسبت به بازپیکره بندی شایستگی‌ها در هئیت مدیره شرکت‌ها همسو با رویکرد های نوپدید اقدام نمایند چرا که حرکت اقتصاد جهانی به سوی حکمرانی شرکتی 4.0 است
ﺳﻪشنبه، 16 شهریور 1400 | Article Rating

نخستین کنفرانس بین المللی راهبری شرکتی در پاسخ به مطالبه‌گری بخش صنعت کشور و با مشارکت و اهتمام  جدی دانشجویان و صنعت‌گران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، در این کنفرانس که همسو با روندهای نوپدید مدیریت و راهبری در جهان برگزار می‌شود به مقوله‌های جدیدی از جمله تاثیر انقلاب صنعتی چهارم و راهبری شرکتی، راهبری پلتفرمی و بسیاری از موضوعات نوپدید مدیریتی پرداخته می‌شود.

بنا به این گزارش، ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در این کنفرانس با موضوع حاکمیت شرکتی در انقلاب صنعتی چهارم به سخنرانی پرداخت.

وی با بیان اهداف اصلي حاكميت شركتي خوب در شكل سنتي، جهت گیری اين اهداف را حفظ و حداكثرسازي منافع سهامداران كلان عنوان کرد و اظهار داشت: شكل سنتي حاكميت شركتي منجر به ايجاد شركتي مي‌شود كه در تصميم‌گيري محافظه‌كار، گذشته‌نگر و معطوف به گزارشات مالي است، سود كوتاه‌مدت را به منافع بلندمدت ترجيح مي‌دهد و به دنبال تبعيت ظاهري از مقررات است. به همین علت در بسياري از كشورها، مقرراتي تصويب و اجرا شد تا آفات حاكميت شركتي به حداقل برسد.

کیانی بختیاری مهم‌ترين اين مقررات را قواعد سرپرستی و تهميداتي براي ارتقاي پايداري عنوان نمود که بر اساس آن سهامداران، به‌ويژه سرمايه‌گذاران نهادي ملزم مي‌شوند كه تمركز بلندمدت را به معادلات حاكميت شركتي اضافه كنند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، تاکید کرد: قواعد سرپرستي در بسياري از كشورها بيشتر جنبه توصيه‌اي دارد نه الزام قانوني و پايش اين موضوع كه آيا حاكميت شركتي منافع بلندمدت را به كوتاه‌مدت ترجيح مي‌دهد يا خير، عملاً غيرممكن است.

وی افزود: ساختار حاكميت شركتي سنتي به شكلي است كه باعث مرگ نوآوری در سازمان می شود.

کیانی بختیاری در خصوص الزام حکمرانی شرکتی 4.0 تصریح کرد: بسياري از نظريه‌هاي جهاني حکمرانی و بویژه حکمرانی شرکتی در عصرانقلاب‌های صنعتی 2 و 3 خلق شده‌اند و براي حکمرانی با انقلاب صنعتي چهارم و سازمان‌هاي نسل 4 تناسب ندارند، افزون بر این، به نسل جديدي از نظريه‌هاي مديريتي و حکمرانی شرکتی و مديران نياز است كه بتوانند سازمان‌ها و شرکت‌ها را در انقلاب صنعتي چهارم هدايت كنند.

وی با تشریح مولفه های بنیادین در انقلاب چهارم صنعتی، به بیان برخي تغييرات پارادايمي در حکمرانی شرکتی با ظهور صنعت 4.0 پرداخت.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، الزامات مدیریتی در پی ظهور نسل جديد فناوري‌ها را شامل تبديل مديران و اعضای هیات مدیره ها به افرادي آگاه به فناوري و پررنگ شدن نقش مديريت استعدادهاي فناورانه دانست.

وی خاطرنشان کرد: با تغيير فرهنگ كار در حکمرانی 4.0 و ورود نسل‌های جديد به بازارهای كار بین المللی با دلبستگي سازماني كمتر، که دارای مهارت‌های فناوری و انتظارات بيشتر هستند، مديريت اقتضايي منابع انساني از الزامات مدیریتی خواهد بود. همچنین، طراحي جديد شغل؛ طراحي نوین محيط‌هاي كاري و طراحي نوین زمان‌هاي كاري از دیگر الزامات مدیریتی است که به دلیل تغيير الگوهاي كاري و افزايش تقاضا براي مشاغل انعطاف‌پذير، دوركاري، مشاغل خودمختار و تعادل بيشتر بين كار و زندگي از اهمیت بالایی برخوردار خواهد شد.

کیانی بختیاری، تبديل شدن نوآوري به پارادايم اصلي كسب‌وكار را یکی از دیگر عوامل تغيير مدل‌هاي كسب‌وكار و تغيير الگوهاي حكمراني سازماني با ظهور صنعت 4.0 عنوان نمود و تاکید کرد: رهبري نوآوري ، بازطراحي مدل كسب‌وكار و طراحي و مديريت شكل‌هاي نوين سازماني از دیگر الزامات مدیریتی در حکمرانی شرکتی 4.0 است.

وی در ادامه به بیان تأثير صنعت 4.0 بر نوآوري و مدل‌هاي كسب‌وكار، افول نوآوري‌هاي راديكال و ظهور نوآوری خدمت افزا پرداخت  و اظهار داشت: عصر طلايي نوآوري‌هاي راديكال در قرن 21 به سر رسيده است و بعيد به نظر مي‌رسد كه دنيا شاهد خلق تكنولوژي‌هايي باشد كه زندگي بشر را به پيش و پس از خود تقسيم كنند.همچنان که نوآوري‌هاي امروزي بيشتر از جنس نوآوري‌هاي تدريجي و ساختاري، و در خوش‌بينانه‌ترين حالت، نوآوري‌هاي تحول آفرین هستند و به‌ندرت شاهد نوآوري‌هاي راديكال هستيم و خواهيم بود! در نتیجه، در دنياي كسب‌وكار، نوآوري‌ها بيشتر از جنس  خدمت افزایی خواهد بود.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، خدمت‌افزايي را نتیجه تجمیع محصول سنتي با نوآوري در خدمات و يا ارائه محصول ناشي از نوآوري تدريجي  دانست.

وی با بیان این نکته که ساختار کسب و کار ها پلتفرمی خواهد شد، تصریح کرد: پلتفرم‌ها با تسهیل تراکنش‌ها ارزش ایجاد می‌کنند، درحالی‌که کسب‌وکارهای خطی با تولید کالا یا خدمات، این کار را می‌کنند. به‌بیان‌دیگر، پلتفرم‌ها با ساختن رابطه و ایجاد تراکنش، ارزش خلق می‌کنند.

کیانی بختیاری تأثير صنعت 4.0 بر خلق شكل‌هاي جديد سازماني ظهور سازمان‌های شبكه‌اي، سازمان‌های هوشمند، سازمان‌های دوسوتوان، سازمان های هیبریدی و سازمان‌های خود‌طراح عنوان نمود.

وی درخصوص سازمان شبكه‌اي گفت: سازمان شبکه ای، سازماني است تشكيل‌شده از سازمان‌ها، افراد، تيم‌ها و گروه‌هاي مستقل كه همگي زير نظر يك سازمان اصلي و براي تحقق هدف آن سازمان همكاري مي‌كنند و چنین سازمانی نیازمند مديراني است كه شايستگي‌هاي لازم براي ساختن و مديريت سازمان‌هاي شبكه‌اي را دارا هستند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ضمن تشریح دیگر شکل‌های جدید سازمانی درخصوص سازمان‌های خودطراح گفت: این سازمان‌ها قادرند به‌طور چابك و انعطاف‌پذير ساختار و كاركرد خود را بر اساس نيازهاي محيطي تغيير دهند.  در سازمان‌هاي خود-طراح، همه چيز از پايين به بالا جريان دارد و مسائل به‌صورت خودمختار توسط كاركنان شناسايي و برطرف مي‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: انقلاب صنعتی چهارم از دو طريق بر حاكميت شركتي تأثيرگذار است، تبديل هيئت‌مديره‌هاي متمركز به شبكه‌هاي مجازي وعمل هيئت‌مديره‌ها بر اساس دستور كار پويا به جاي دستور كار ايستا.

کیانی بختیاری درباره تبديل هيئت‌مديره‌هاي متمركز به شبكه‌هاي مجازي درحکمرانی 4.0 گفت: در آینده، علاوه بر اعضاي ثابت، بسته به هر موضوع، شبكه‌اي مجازي از افراد متخصص در موضوعات تخصصی نيز عضو هيئت مديره مي‌شوند و تصميم‌گيري بر اساس خرد جمعي خواهد بود که باعث قابليت‌هاي پويا در هيئت‌مديره و تصميم‌گيري آن با هدف حداكثرسازي منافع تمام ذي‌نفعان خواهد شد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، مهم‌ترين قابليت‌هاي مديرعامل و هيئت‌مديره در عصر ديجيتال را شامل مهارت های شبكه‌سازي و رهبري شبكه ؛ مديريت دانش؛ تحول ديجيتال و يادگيري سازماني دانست.

وی در ادامه به تشریح حکمرانی هوشمند پرداخت و درباره دولت با فناوری هوش مصنوعی گفت: دولت با فناوری هوش مصنوعی  چنان اهمیت پیدا کرده است که برخی از کشورها دارای وزارت هوش مصنوعی هستند. در جوار بحث‌های حکمرانی و راهبری شرکتی،  شاهد حرکت اقتصاد جهانی به سمت حکمرانی شرکتی4.0 هوشمند هستیم و دولت ها استقرار حکمرانی هوشمند را در دستور کار خود قرار داده اند.

 کیانی بختیاری یادآور شد: در دوره جدید وزارت صنعت معدن و تجارت نیز مقام عالی وزارت صمت جناب آقای دکتر فاطمی امین عنوان کرده اند که این وزارت باید پیشران حکمرانی هوشمند باشد و امیدواریم که نتایج این کنفرانس بتواند به عنوان یک منشور در راهبری شرکتی مورد استفاده سایر سازمان‌ها قرار گیرد.

وی در پایان اظهار داشت: سازمان ها  و شرکت ها ناچارند نسبت به بازپیکره بندی شایستگی‌ها در هئیت مدیره شرکت‌ها همسو با رویکرد های نوپدید اقدام نمایند. چرا که حرکت اقتصاد جهانی به سوی حکمرانی شرکتی 4.0 از جمله ظهورکسب و کارهای پلتفرمی، خدمت افزا، نوآوری های تحول آفرین، مديريت شبكه اي،  سازمان هاي خود طراح، هوشمند، مديريت دوسو تواني و چند ساحتي، آموزش هاي انبوه، آنلاين و باز و...   ضرورت پرورش اعضای هیئت مدیره با رویکرد شبکه ای  را دو چندان می کند.  همچنین سياستگذاري، برنامه ريزي ، فرهنگ سازي و پياده سازي مولفه هاي بنيادی صنعت 4.0 با هدف تسهیل گری  و دقت در تصمیمات  و اقدامات شرکت و بویژه تصمیمات هیات مدیره  ضرورتی اجتناب ناپذیر است و می باید مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

تصاویر
  • حرکت اقتصاد جهانی به سوی حکمرانی شرکتی در انقلاب صنعتی چهارم
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: