جایزه ملی تعالی سازمانی
 

جایزه ملی تعالی سازمانی

چهارشنبه، 13 مرداد 1400 | Article Rating

  جايزه ملّي تعالي سازماني مبتني بر ارزيابي رويكردها و نظام‌هاي مديريتي سازمان‌ها و نتايج موفقيت‌هاي آن‌ها توسط گروهي از ارزيابان خبره و بر اساس "الگوي تعالي سازماني"  است كه وضعيت سازمان‌ را در ميزان دستيابي به انتظارات الگوي تعالي سازماني مشخص مي‌نمايند.

با معرفي "الگوی تعالي سازماني" و "جايزه ملّي تعالي سازماني" از سال 1382، بسياري از مديران سازمان‌هاي ايراني توانسته‌اند با استقرار الگو، به چارچوب مناسبي براي اعمال روش‌هاي نوين مديريتي در سازمان خود دست يابند و نقاط قوت و زمينه‌هاي قابل بهبود خود را بشناسند و در جهت تعريف برنامه‌هاي بهبود و اجراي آنها گام بردارند.

  اعطاي جايزه ملّي تعالي سازماني به سازمان‌ها و شرکت‌های کشورمان اهداف ذيل را در نظر دارد:

•  ايجاد فضاي رقابتي براي تعالي سازمان‌های ایرانی،

•  تشويق سازمان‌ها براي اجراي خودارزيابي و شناخت نقاط قوت و زمينه‌هاي قابل بهبود خود،

•  ايجاد فضايي براي تبادل تجربيات موفق.

 تمامي سازمان‌ها و شركت‌هاي ايراني (اعم از سازمان‌هاي بزرگ، متوسط و كوچك) در بخش هاي مختلف (اعم از ساخت و توليد، خدمات، سلامت، آموزش و بخش عمومي )، در صورت انجام خودارزيابي بر اساس الگوي تعالي سازماني و به اجرا گذاردن برنامه‌هاي بهبود مي‌توانند متقاضي جايزه ملّي تعالي سازماني باشند.

  این جایزه دارای تاییدیه رسمی و اعتباردهی سازمان ملی بهره‌وری ایران و همچنین دارای نظام‌نامه از وزارت صنعت، معدن و تجارت است و از این رو، معتبرترین و با قدمت‌ترین رویداد ملی در حوزه تعالی به‌شمار می‌رود. شایان ذکر است طبق بخشنامه رسمی، کلیه سازمان‌ها، بنگاه‌ها و نهادهای دولتی، صرفاً مجاز به شرکت در ارزیابی و اعطای جوایزی هستند که اعتبار لازم را از سازمان ملی بهره‌وری ایران کسب نموده باشند.

  جایزه ملّی تعالی سازمانی به‌منظور توانمندسازی و ارتقای سطح مدیریت و عملکرد سازمان‌ها در عرصه ملّی و کمک به آنان در پایدارسازی نتایج برجسته از طریق گسترش مفاهیم نوین مدیریت و تعالی سازمانی، به اجرا درمی‌آید و ضمن ایجاد فضای رقابتی و تشویق سازمان‌های مختلف نسبت به حرکت در مسیر تعالی، با بررسی و ارزیابی سازمان‌های متقاضی، سازمان‌های سرآمد و کوشا در مسیر تعالی را شناسایی کرده و با معرفی آنها به جامعه، نقش پررنگی در ایجاد رویکرد مثبت جامعه نسبت به این سازمان‌ها ایفا می‌نماید و بدین ترتیب هر سازمان متعالی علاوه بر سود بردن از مزایای افزایش بهره‌وری و نظم در فعالیت‌های خود که ناشی از به‌کارگیری الگوی تعالی سازمانی است، به اهداف اقتصادی خود نیز سریع‌تر و بهتر دست می‌یابد.

 

تصاویر
  • جایزه ملی تعالی سازمانی
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: